• +90 505 370 19 02
  • info@klimaservisiustasi.com

Klima Gazı Dolumu

Klima gazı dolumu konusunda klima alan birçok insanın kafasını kurcalayan sorular bulunmaktadır. Klima iklimlendirme yönünde hizmet veren günümüzde birçok çeşit ve modelde bulunan genellikle soğutma maksadıyla kullanılan bir araçtır. Bu aracında bu iklimlendirme işini görebilmesi için R22 veya R410 gibi gazlara sistem aksamları kullanımı esnasında ihtiyacı vardır. Klima gazı dolumu piyasa da birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Ancak klimanızın yetkili servisi tarafından yapılmayan gaz dolumları model ve seri uyumluluğu göstermediğinden klimanızda kalıcı hasarlara yol açacaktır. Bu nedenle klima gazı dolumu işlemini kesinlikle yetkili servisinize yaptırmalısınız.

Klima Gaz Dolumu İşlemi Ve Gaz İhtiyacının Sebepleri

Klimalar olası arızalar haricinde fabrika çıkışında gaz ihtiyacı olmadan çalışacak şekilde müşteriye teslim edilir. Eğer klimanız sıklıkla klima gazı dolumu bakımından geçiyorsa bu durumda klima sistem parçalarında arıza var demektir. Genellikle tesisi boru ve aktarmalarda meydana gelen deforme ve çatlaklar müşteri ve montaj servisi kaynaklı olarak gaz kaçağı yapabilir. Böylesi durumda gaz dolumu evde değil yetkili servis tarafından gerekirse atölye de yapılmalıdır.

Klima Gaz Dolumu Nasıl Fark Edilir Ve Fiyatı Nedir?

Kullanıcı gözüyle gaz eksikliğini fark etmenin en temel yolu klima performansında meydana gelen gerilemeyi tespit edebilmektir. Bundan sonrasında devir daim aksamlarında meydana gelen aksaklıklar ve boru tesisatında oluşan donuklar servis yetkililerince anlaşılır belirtilerdendir. Klima gazı dolumu gaz çeşitlerine ve boyutuna göre değişkenlik gösterse dahi 100-250 arasında değişmektedir. Klimanızın soğuk kısmında çalışırken yapılan bu işlem sağlam bir şekilde yapıldığında ömür boyu kalıcılığını korumaktadır.

Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır?

Klimalarınızın bakımları ve donanım kontrollerinin haricinde, klima gazı önemli olduğunu herkes biliyor ama, klima gazı dolumu nasıl yapılır? Sizlere bu konuda biraz bilgi verelim istedik.

Klima gazı dolumu evde sizlerin rahatlıkla yapabileceği bir şey değildir. Yani bu konuda emin ellerin doğru şekilde bir dolum gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu yüzden de gereken önlemlerin alınması ve profesyonel ellerle bu dolumun gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sebeple de, her zaman en kaliteli ve en iyi hizmeti veren firmamızdan gereken yardımı alabilirsiniz.

Klima Gazı Dolumunu Kendimiz Yapamazmıyız?

Klima gazı dolumu emin olmayan ellerle yapılması sakıncalı bir dolumdur. Klima gazı dolumu nasıl yapılır? Konusunda bu yüzden de detaylı bilgi vermeye gayret ediyoruz. Sizlere her zaman gerekli emniyeti alan ve bu konuda vermiş olduğu hizmette her zaman kaliteli ve güvenli hizmet anlayışını benimsemiş olan firmamızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Klima gaz dolumu konusunda sizler de kendiniz bu işi gerçekleştirmeye kalkarsanız, bu durumda, çok sıkıntılı hatta sağlığınıza sıkıntı çıkaracak durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu konuda çok dikkatli hareket edilmelidir. Kısacası burada sorulması gereken asıl soru, klima gazı dolumu nasıl yapılır? Sorusu yerine doğru hizmet bu konuda nereden alınabilir olmalıdır. İşte bu konuda da her zaman kaliteli hizmet anlayışı ile öne çıkmayı başaran firmamıza güvenebilir ve bu konuda gereken hizmeti kaliteli ve uygun fiyatla alabilirsiniz.

Klima Gazı Sık Sorulan Sorular

Klima, belirli bir basınç altındaki sıvı soğutucu akışkanın belli bir sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar halden tekrar sıvılaştırılması yöntemiyle çalışır. Çevrim malzemesi olarak bir gaz kullanılır, bu gaz bir kompresör tarafından emilip sıkılaştırılır ve ardından sıvılaştırılır. İşte bu gaz bazen bitebilir. Bu gibi durumlarda klimanın düzgün bir şekilde çalışması için gazın yenilenmesi gerekir. Aslında klima gazının bitmemesi gerekir ama bazen kaçak olabilir bu durumda önce kaçak bulunmalı ve engellenmeli ardından gaz da yenilenmelidir. Eğer sadece gazı yenilenip çatlak tespit edilip tamir edilmezse her sene gaz bitme sorunuyla karşılaşılır. Klima gazı bittiği nasıl anlaşılır derseniz yaz modunda çalışırken klimanın dış ünitesindeki ince boru buzlanma yapıyorsa bu gazın bittiğine ya da eksildiğine işarettir ayrıca eğer klimanız yeterince iyi ısıtma – soğutma yapmıyorsa ya da eskisi gibi ısıtıp soğutmuyorsa klima gazından şüphelenilir. Normal çalışma süresinde klima gazında eksilme ya da bitme gibi durumlar olmaması gerekir. Bu gibi bir durum varsa bunun sebebi klimanızdaki kaçaklardır. Klimanın dış ünitesindeki kompresör üstündeki basma borusu çatlamış ise de gaz kaçırabilir. Sisteme azot basılıp kaçağın nerde olduğu bulunduktan sonra bu yere kaynak yapılır ve de gaz yeniden doldurulur, böylelikle sorun çözülmüş olur.

Klima Gazları

Farklı türlerde klima gazları vardır ve bunların fiyatları da farklıdır. Bu yüzden eğer klimanıza gaz basılıyorsa doğru gazın basılması önemlidir. Aksi takdirde klimanızın tamamen bozulma ihtimali dahi vardır. Bu yüzden klimanıza gaz bastırmadan önce iyi bir araştırma yapmanızda fayda var. Ayrıca bu gazların belirli fiyatları vardır ve bunlar çoğu yerde hemen hemen aynıdır, bu fiyata bilmemeniz durumunda mağdur olma ihtimaliniz yüksektir, gereksiz yere fazla ücretler verebilirsiniz. Örneğin klima gazı r134a 13,6 kg’lik bir gazın fiyatı yaklaşık olarak 550-600 lira arasındadır bu gazın 50 psi’lık bir miktarı klimanıza basılır buradan makul ücreti hesaplayabilirsiniz. Yine r22 klima gazı fiyatları da bu civarlardadır.